Gyurcsány Ferenc. Személye és politikája még ha nem is egyenlőre arányban, de annyira megosztja a hazai baloldalt, hogy az Egyenlítő TV szerkesztősége nem tudott egységes álláspontra jutni. Ezért úgy döntöttünk, hogy a pro- és kontra véleménynek is teret adva, egy cikkben foglaljuk össze a két tábor véleményét.
Maradjon
A politikai játszmák időként a másik idegesítéséről is szólnak. Egy olyan pártban, ahol komoly hagyománya van az egymás elleni, azaz a szervezeten belüli politizálásnak, ne csodálkozzon a pártelnök, ha neki nem tetsző indítványt tesz belső ellenzéke. Főleg ne ijedezzen, és főleg ne a nyilvánosság előtt. Lehet emlegetni, hogy a belső ellenzék a Fidesz forgatókönyvét hajtja végre, de ugyanennyi erővel azt is el lehet hinni, hogy azok tolják a Fidesz a szekerét, akik a pártelnök fülébe sugdosták, hogy rohanjon a sajtóhoz. Arról már nem is beszélve, hogy szinte karmesteri intésre szólalt a sajtó egy bizonyos része. Soha semmi nem történik véletlenül.
Gyurcsányéknak amellett, hogy imádnak időként belecsapni a nullás lisztbe, abban igazuk van, hogy személyi változások lennének szükségesek a közvélemény előtt leginkább látszó országgyűlési frakcióban. Arról ne feledkezzünk meg, hogy a listák jórészt az ő aszisztálásuk mellett, a szokásos szoci kompromisszumok mentén jöttek létre, de ettől még tény, hogy több olyan khmm, megfáradt, elhasználódott emeszpés arc ül a Parlamentben, akikkel nehéz hiteles ellenzéki munkát végezni.
Olyan kevesen vagyunk, hogy mindenkire szükség van - hangoztatják az összefogás pártiak. Kivéve azokra, akik a Fidesszel kokettálnak - dübörgik Gyurcsányék. És milyenigazuk van. Csak a vak nem látja, hogy Fidesz és az MSZP bizonyos körei közös halmazokat alkotnak. Ennél finomabban nehéz megfogalmazni azt a 12 éve a szemünk előtt zajló mutyit, amelyből mindkét párt nagy túlélői kiveszik a részüket. Nem véletlenül akarja Gyurcsány kiugrasztani a nyulat a bokorból egy svájci cég két állítólagos 2 milliárd forintjával kapcsolatban. Ha egyszer is bebizonyosodna a sajtóban oly sokat emlegett urak együttműködése, lehetőség nyílna a pártokon belüli "rendszerváltásra". (Bár kérdés az, hogy egy esetleges lelepleződés esetén lesz-e bárki, aki ezen meglepődik, vagy akit ez zavarna…). Ha pedig valami csoda folytán kiderülne, hogy nem igaz, végre megdőlne a közkedvelt urban legend az összeborulásról. Azt persze sokan nem értjük, hogy miniszterelnöksége alatt Gyurcsány (számos eszköz volt kezében) miért nem leplezte le a korrupciós pénzek nagy mágusait. Csak bízni lehet abban, hogy ideje hiányában.
Félni kell a vitától?
Gyurcsány csoportjának pozitív szerepe lehet abban, hogy az MSZP környékén tapasztalt állóvíz kicsit megmozduljon. Ettől a felpezsdüléstől pedig nem kell annyira tartani. Az MSZP-ben féltek attól, hogy a pártszavazás körül kirobbant viták és helyenként kemény kiszólások sokat rontanak a népszerűségen. Ehhez képest májusban érzékelhetően erősödött az MSZP. Viszont a pártszavazás után, amikor a belső viták elültek - és Gyurcsány főként a Kötcsei kerti munkáiról posztolt a facebookon - az MSZP népszerűsége stagnált, talán csökkent is. Nem kell feltétlen félni a belső vitától, alternatíva-kereséstől. 2008-ban Hillary Clinton és Barack Obama az egyik leghosszabb és legelkeseredettebb előválasztási küzdelmet vívta egymással, ez mégsem hátráltatta Obamát, hogy nagyarányú győzelmet arasson konzervatív ellenfelével szemben. Persze fontos, hogy a küzdelem ne folyjon minden eszközzel. Ilyen szempontból is fontos és pozitív, hogy a pártvezetés egyértelműen kiállt Gyurcsány mellett, az ügyészség koncepciós vádjaival szemben.
Nem olyan nagy párt az MSZP, hogy egy válást megengedhessen
A politikában rendkívül fontos a jó szervezeti háttér. A Fidesz jó szervezettel ésKubatov-listával társadalmi beágyazottsággal rendelkezik, ezért biztosra vehető, hogy olyan választási rendszert alakít ki, amelyben a szervezeti beágyazottság nagy szerepet játszik. Már az önkormányzati törvényt is úgy módosították, hogy a megemelt számú kopogtatócédulát kevesebb idő alatt kelljen összegyűjteni. Az ellenfelek elé állított ilyen adminisztratív gátak jó eséllyel erősödnek az új választási törvényben. Emiatt egy válással se az MSZP, se egy Gyurcsány-párt nem járna jól. Nagyon nehéz lesz minden (100-150) választókerületben jelen lenni. Az országos hálózat kiépítése nagyon keserves folyamat, de ha az MSZP csak néhány megyei szervezetet veszít a válással, azt is nehéz pótolni jelenlegi vonzás-képességével.
Ráadásul nem elég leváltani a Fideszt. Könnyű azt mondani, hogy a Fidesznél bárki jobban kormányozna, de a matolcsyzmus romjai után nem lesz elég Matolcsy Györgynél jobban érteni a gazdasághoz. Nem lehet a kormányzatban tapasztalatot szerzett (és nem megbukott) emberek jelentős részének szaktudásáról lemondani. Már a programalkotásban is szükség van minden tudás összeszedésére és végiggondolására. Válás esetén nem lehet a kicsinyes vitákat megúszni. Ráadásul jelentős részben ugyanazért a szavazótáborért menne majd a küzdelem.
Együtt kell maradni. Mindenkire szükség van! Maradjon Gyurcsány Ferenc!
Menjen
Gyurcsány Ferencnek mennie kell. Nem gondoltuk ezt mindig így, tagadhatatlan hogy karizmája minket is lebilincselt néhány évvel ezelőtt. Rajongói még mindig azt a Gyurcsányt imádják, aki lemosta a színpadról bármikor Orbánt, aki lelkesíteni tudta az első négy nehéz év után is a választókat, aki mögött milliók sorakoztak fel. Ez a Gyurcsány eltűnt. Megkopott. Szavai, tettei tekintetében már számunkra is hiteltelenek. Maradt néhányaknak a szerelem, mert mással a rajongás nehezen magyarázható.
Siránkozni érte és fájón emlékezni a dicső múltra? Boncolgatni még hosszú éveken át, hogy miért jutott erre a sorsra? Felesleges. Minden esélye megvolt, hogy tisztára mossa nevét, és ha kivárja a sorát, talán sikerülhetett is volna. Ehelyett ma, a régi Gyurcsányt imádó követői és 6 néhány híve rendszeres időközönként saját pártjára ront.
Miközben éppen összeborul a Fidesz gazdaságpolitikája és a rendszerváltást követő egyik legkeményebb megszorításra készül az ország, miközben a következő hetekbentízezrek, százezrek fognak az utcára vonulni újra, tiltakozva az orbáni önkényuralmi rendszer ellen, Gyurcsány bedobta a bombát, amely atomjaira szakíthatja újra az MSZP-t, és talán végleg elporlaszthatja minden reményét a demokratáknak, hogy visszaállítsák a demokratikus kereteket Magyarországon. Gyurcsány valamiért időről-időrea Magyar Szocialista Párton belül akarja megvívni háborúit.
Meglepő, ugyanakkor nem váratlan bejelentést tett kedden. Az MSZP parlamenti frakciónak tagjai adják vissza mandátumukat a jelölő szervezeteik kezébe. Népszerű téma ez, hiszen nincsen ma olyan ember az MSZP-ben, aki ne értene azzal egyet, hogy a frakció 10-15 tagja nem való a Parlamentbe. Főleg egy olyan helyzetben, amikor ez majd a frakció 50%-át jelenti. Megyei elnökök és a párt korábbi elnökségének tagjai, néhány meghatározó politikus a múltból, ez ma a szocialista frakció nagy része. Mégis nem találnánk két embert, akik egyformán ugyanazt a 10-15 nevet sorolnák, amikor arról van szó, kinek kellene mennie. Menjenek az öregek, az inaktívak, a vidékiek, a budapestiek? A területi listákról mandátumot szerzők nagy részét nem veszélyezteti az, hogy megvonják tőlük a bizalmat delegáló pártszervezeteik, így hát marad az országos lista. Döntsön a sorsukról az MSZP Kongresszusa. Gyurcsány nyilván tudja, hogy ez a kérdés szétverheti az egész pártot. Mi úgy gondoljuk, ezzel a csapattal kell eljutni 2014-ig, legyen bármilyen összetételű, maradásukról vagy menesztésükről négy év távlatában lehet majd dönteni. A hetek közül Ficsor Ádám és Vitányi Iván lemondását a Kongresszusnak el kell fogadnia, máris mehet két új arc a Parlamentbe bizonyítani. De térjünk vissza Gyurcsányra, mit akarhat?
Ha szakítani akart volna a Magyar Szocialista Párttal, már megtette volna. Sajnos számunkra úgy tűnik, vagy szétveri az MSZP-t maradásával, vagy eltanácsolják őt végre - magától menni nem fog. Egy esetleges hatalomátvétel végleg a mélybe taszítaná az MSZP maradék esélyét arra, hogy újra meghatározó, kormányzóképes erő legyen a hazai politikai palettán. Személye megosztó, és egyre inkább ellehetetleníti még annak az esélyét is, hogy 2014-ben az MSZP szövetségesként tudjon rá tekinteni. Azt látjuk, hogy a csodafegyvert Ő sem találta meg, bár próbálja magáról elhitetni, nem látjuk a tömeget mögötte. Gyurcsány Ferenc ma Magyarország legnépszerűtlenebb politikusa.
Úgy gondoljuk, hogy a megújulásról állandóan beszélő - ám a gyakorlatban csak hatalmi és retorikai eszközökkel variáló Gyurcsány - az MSZP megújulásának egyik akadályozója. Tömegek fordultak el miatta a baloldaltól, és sokan továbbra is elképzelhetetlennek tartják az MSZP támogatását, amíg Ő a párt egyik meghatározó arca. Ha távozik, sokak szemében az MSZP újra alternatíva lesz.
A tagság válassza a pártelnököt? Ugyan, ennyi lenne a megoldás? Az MSZP különböző fórumai gőzerővel dolgoznak a párt politikai programjain. Tehetséges baloldali fiatalok tűnnek fel időről-időre, akik felkészülhetnek egy igazi alternatíva felállításán Orbán rendszere ellen. Éppen ezt akadályozza Gyurcsány azzal, hogy Ő próbálj meg tematizálni az MSZP-ről szóló híreket.
Ennek véget kell vetni, egyszer és mindörökre! Jobb lesz így mindenkinek. Menjen!